POLIMERYZACJA

Kolejną metodą umożliwiającą utrzymanie posadzki w nienagannym stanie i nadającą estetyki pomieszczeniu jest polimeryzacja.

Jest to metoda gwarantująca wysoką jakość powierzchni, ale najważniejszym jej celem jest zabezpieczenie posadzki przed nadmiernym zużyciem.

Bardzo istotnym elementem podczas wyboru polimeru jest miejsce jego docelowego zastosowania oraz właściwości jakie musi spełniać.

Nie każdy polimer charakteryzuje się dobrymi właściwościami, a co za tym idzie żywotnością.

Metodę tę można wykorzystywać w urzędach, szkołach, biurowcach, uczelniach, szpitalach, restauracjach, sklepach, zakładach produkcyjnych o dużym obciążeniu ruchu.

 

 

Na czym polega proces polimeryzacji podłóg?

 

Specjalistyczna definicja polimeryzacji opisuje to zjawisko jako reakcję chemiczną, która polega na rozerwaniu się wiązań chemicznych oraz łączeniu się ich z kolejną cząsteczką, co prowadzi do powstania polimeru o określonych właściwościach fizykochemicznych. W wyniku procesu łączenia się monomerów (małe cząsteczki) wraz z polimerami (duże cząsteczki) powstają tzw. produkty polimerowe. Należy jednak pamiętać, że tymi produktami nie są same polimery, ale pod tą nazwą kryje się również wiele dodatków, które przyjmują również postacie: rozpuszczalników, wypełniaczy lub też plastyfikatorów, co pokazuje poniższa grafika:

 

Powyższy schemat pokazuje, że warstwę polimerową tworzą plastyfikatory ciężkie, a kompleksy metaliczne (jeśli występują w danej dyspersji polimerowej) mają za zadanie połączyć polimer z posadzką. Pozwala to osiągnąć odpowiednią siłę wiązania z powierzchnią (adhezja).

Oprócz tego w procesie polimeryzacji posadzek udział biorą też rozpuszczalniki, które, wraz z plastyfikatorami lekkimi, odparowują w trakcie procesu. Z kolei woski zostają w powłoce, by nadać jej określone cechy użytkowe.

 

 

Polimeryzacja posadzek to proces, w którym istotną rolę odgrywa temperatura. I tu mamy doczynienia z takim pojęciem jak MFT (z ang. Minimum Film Formation Temperature). Skrót określa temperaturę, w której możliwy jest proces tworzenia się trwałej powłoki polimerowej. Warto pamiętać, że im MTF jest wyższe, tym twardsza będzie powłoka polimerowa.

Dlaczego polimery są takie istotne w procesie nabłyszczania powierzchni? Chronią posadzkę przed odkładaniem się zabrudzeń, powstawaniem zarysowań oraz przed uszkodzeniami.

Oprócz funkcji ochrony, polimeryzacja podłóg pozwala podnieść walory wizualne danej powierzchni – posadzka uzyskuje połysk lub mat, który pięknie się prezentuje.

 

 

 

III etapy, bez których nie byłaby możliwa polimeryzacja podłóg

 

Polimeryzacja posadzek składa się z 3 etapów. Każdy z etapów jest istotny, a popełnienie błędów lub niedbałość w którymś z punktów skutkuje nieosiągnięciem upragnionego wyniku.

 

 

Etap 1. Przygotowanie powierzchni

Pierwszym etapem w polimeryzacji posadzek jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jakie kroki należy podjąć? Przede wszystkim należy odkurzyć lub zamieść podłogę, a potem namoczyć ją roztworem odpowiedniego Stripera. Dzięki niemu usuwa się problematyczne plamy z olejów i tłuszczu oraz stare warstwy polimerowe. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie powierzchni za pomocą maszyny lub ręcznie. Po usunięciu brudu z posadzki, powierzchnię należy kilkukrotnie zneutralizować wodą, następnie zebrać wodę oraz osuszyć powierzchnię za pomocą suchego i czystego mopa.

 

 

 

Etap 2. Nałożenie warstw polimerowych

Następnym etapem w procesie polimeryzacji posadzek jest nałożenie warstwy polimerowej, a najczęściej kilku warstw polimerów. Ilość warstw zależy od chłonności posadzki oraz intensywności użytkowania danego obszaru – w miejscach mocno obciążonych zaleca się położenie dodatkowej warstwy. Ten etap można rozpocząć dopiero wtedy, gdy podłoga jest odpowiednio przygotowana (powierzchnia przede wszystkim musi być sucha!). Czym jest warstwa polimerowa? Obrazowo można ją porównać do folii, jaką przykrywamy podłogę. Niestety w momencie, w którym podłoga będzie nadal mokra, znajdująca się tam woda będzie próbowała się wydostać przez powłokę, czego skutkiem będą zjawiska pylenia polimeru. W etapie 2 niezwykle ważny jest czas schnięcia – w przypadku podłóg z linoleum może trwać nawet 12 godzin!

Kolejne warstwy nakładamy w momencie kiedy mamy pewność, że pierwsza warstwa już wyschła. Czas schnięcia poszczególnych warstw zależy od temperatury powietrza, wilgotności, rodzaju polimeru, chłonności powierzchni i najczęściej wynosi od 20-60 minut. Poszczególne warstwy polimeru rozkładamy bardzo cienką warstwą, po ostatniej warstwie pozostawiamy posadzkę do wyschnięcia – najlepiej przez noc (ok. 12 h).

Po 24 godzinach gotową warstwę ochronną należy przepolerować . Polerowanie powierzchni utwardza warstwę polimerową, dodatkowo podnosząc jej połysk.

 

 

 

Etap 3. Konserwacja powierzchni

Ostatnim etapem polimeryzacji podłóg jest codzienna konserwacja powierzchni. Aby posadzka pięknie prezentowała się pod względem wizualnym, należy stosować odpowiednie techniki sprzątania i, oczywiście, właściwe środki pielęgnacyjne. Warto w tym celu używać preparatów, które posiadają w swoim składzie również polimery. Należy pamiętać o tym, by były one zgodne z tymi, które znajdują się już w powłoce polimerowej.